۱۵ عذاب بی نماز در دنیا، قبر ، عالم برزخ و روز قیامت

عذاب قبر بی نماز

برای مشاهده این کلیپ «فیلـترشکن» خود را روشن نمائید

عذاب بی نماز در دنیا و آخرت

روزی حضرت موسی عازم کوه طور بود برای مناجات با خدا؛ در میانه راه شخص ملحدی در مسیر موسای کلیم قرار گرفت و گفت: به خدایت بگو این وعده عذابی که داده ای کو؟ کی مرا عذاب می کند؟

موسی به راه افتاد و به طور سینا رسید؛ پس از مناجات و راز و نیاز؛ هنگام برگشت ندا رسید که ای موسی! پیغام مرا به بنده ام برسان و بگو همین که توفیق مناجات با مرا نداری؛ این خود بزرگترین عذاب است…

آره دوست خوبم؛ فقط همین رو در نظر بگیریم کفایت می‌کنه برای بدبختی ما که توفیق رازونیاز با پروردگار عالم رو نداشته باشیم؛ اما خب چه کنم که همین نیست؛ برای بی نماز مجازات دیگه ای هم هست که امروز و تو این ویدیو بهش می پردازم

❤️❤️❤️❤️❤️

قبلاً به کلیپ ساختم درباره اولین سوال روز قیامت که اگه کسی بهش پاسخ نده می‌ره جهنم؛ اگه ندیدین لینکش رو انتهای همین کلیپ قرار میدم تا تماشا کنین؛ چون خیلی می‌تونه تاثیرگذار باشه؛ و اگه براتون سواله که خدا مگه به نماز و عبادت ما نیاز داره؛ برای اینم کلیپ ساختم؛ میتونید به ویدیوی «هدف از خلقت چیست» مراجعه کنید که تو کانال منتشر کردم.

اما بریم سراغ بی نمازها و ببینیم چه حال و روزی تو دنیا و آخرت خواهند داشت.
از برخی روایات استفاده میشود کسی که عمداً نمازش را نخواند، کافر یا مانند کافر است یا بهره ای از دین ندارد یا دینش خراب میشود یا موقع مرگ به او خطاب میشود: میخواهی یهودی بمیر یا نصرانی. بمیر، تو مسلمان نیستی.


از برخی مجرمان که گرفتار جهنم میشن، پرسیده میشود: چه چیزی باعث شد که در دوزخ باشید، میگویند: ما از نمازگزاران نبودیم (یتسائلون عن المجرمین ما سلککم فی سقر قالوا: لم نک من المصلین). مدثر (74) آیه 40 تا 43.
و قرآن درباره اینها میگه وای بر نماز گزاران؛ یعنی کسانی که به نماز بی اعتنا بودن و یه خط در میون نماز رو بجا میاوردن… وقتی کسی که گاهی نماز میخونده گاهی نمیخونده مشمول خطاب و عتاب شدید خداست؛ دیگه تکلیف کسی که اصلاً نماز نمی‌خونه معلومه

همون‌طور که گفتم در مذمت کسانی که در نماز سهل انگار هستن و آن را ضایع میکنن هم آیات و روایاتی وارد شده است.

امام باقرعلیهالسلام فرمود: نمازت را سبک نشمار، زیرا پیامبرصلی الله وعلیه وآله در آخرین لحظات حیاتش فرمود: هر کس نمازش را سبک بشمارد ، از من نیست.

و شبیه همین مضمون از امام صادق علیهالسلام نقل شده که: کسی که نماز را سبک بشمارد، مشمول شفاعت ما نمیشود.

فاطمه زهرا (س) از پدرش رسول خداصلی الله وعلیه وآله پرسید: عذاب و عقوبت کسی که نمازش را سبک بشمارد [ یعنی مسلمانی که نماز نخواند یا گاهی بخواند یا به نماز و کیفیت صحت آن اهمیتی ندهد ] چیست؟

 

پیامبرصلی الله وعلیه وآله فرمود: هر مرد یا زنی نمازش را سبک بشمارد و نسبت به آن بی اهمیت باشد، خداوند او را به پانزده بلا و گرفتاری مبتلا میسازد.

شش مکافات در دنیا و سه گرفتاری هنگام مردن و سه تا در قبر و عالم برزخ و سه مجازات در قیامت خواهد بود:


1 – خداوند برکت را از عمر او برمیدارد (عمرش کوتاه میشود یا پرفایده و نافع نیست).
2 – برکت را از رزق و روزی او برمیدارد (مبتلا به فقر میشود یا اگر پول دارد، نفعش به کسی نمیرسد).
3 – خداوند سیمای صالحان را از چهره او بر میدارد (هر کس او را ببیند، او را از مجرمان و افراد ناشایست میپندارد).
4 – اعمال خوب دیگر او اجری ندارد.


5 – دعای او به آسمان نمیرود (پذیرفته نمیشود).
6 – اگر خوبان هم برای او دعا کنند، برای او فایده ای ندارد.
7 – هنگام مردن ذلیلانه و با خواری میمیرد.
8 – گرسنه میمیرد.


9 – تشنه میمیرد (هنگام مردن چون احساس گرسنگی و تشنگی میکند، تمام فکر و توجهش به آن است و توجهی به خدا و یاد خدا ندارد، در نتیجه با حالت غفلت میمیرد).
10 – در قبر مَلَکی او را آزار میدهد.
11- قبر بر او سخت و ناگوار میشود و بر او فشار میآورد.
12 – دچار ظلمت در قبر میشود (روح او در قبر دچار فشار و ظلمت میشود).


13 – در روز قیامت هنگامی که از قبر به سوی صحرای محشر روانه شود، مَلَکی او را به صورت؛ روی زمین میکشاند و مردم او را نگاه میکنند.
14 – از او به سختی حساب میکشند.
15 – خداوند نظر لطف و مرحمت به او نمیکند، در نتیجه دچار عذاب الهی میشود.

با توجه به این حالاته که قرآن میگه:

و هر کس از یاد من روی گردان شود، زندگی (سخت و) تنگی خواهد داشت؛ و روز قیامت، او را نابینا محشور می‌کنیم!»

در روایات، رها کردن خط ولایت اهلبیت علیه السلام یا ترک کردن فریضه‌ى حج، مصداق اعراض از یاد خدا شمرده شده است.
یکی از مصادیق ترک ذکر خدا هم ترک نماز هست؛ چون تو آیه ۱۴ همین سوره اومده که : «اقم الصلاه لذکری» یعنی: من «اللّه» هستم؛ معبودی جز من نیست! مرا بپرست، و نماز را برای یاد من بپادار!

مراد از سختى و تنگى زندگى هم، نداشتن نیست، بلکه بسیارى از سرمایه‌داران به خاطر حرص، ترس و دلهره، در فشار و تنگنا زندگى مى‌کنند.

و شاید تو اطرافیان شما هم باشن کسانی که نه تنها عبادت خدا رو نمی کنن بلکه در مقابل اهل گناه و معصیت هم هستن؛ اما در عین حال روز به روز اوضاع مالیشون بهتر و بهتر میشه در ظاهر؛ و بقول معروف توپ تکونشون نمیده.
اگه اینم براتون عجیبه که چطور خدا برای بی نماز چنین مجازاتی در دنیا و آخرت قرار داده؛ اما عده ای گناهکار هرچه گناهشون بیشتر میشه؛ وضعشونم بهتر میشه؛ کلیپ « چرا گناهکاران ثروتمند هستند » رو ببینید

قبلاً مثال زدم که نماز مثل گواهینامه میمونه؛ شما اگه عازم سفر باشی و پلیس شما رو متوقف کنه؛ از شما کارت ماشین؛ بیمه و گواهینامه میخواد؛ حالا شما بگو من ورزشکارم؛ هنرمندم؛ خیر هستم و به نیازمندان کمک میکنم؛ پلیس این حرفا براش مهم نیست و از شما گواهینامه میخواد؛ تو قیامت هم همینطوره؛ شما بگو من مسجد ساختم؛ سرپرست بچه یتیم بودم؛ به حیوانات بی پناه رسیدگی کردم و هزار و یک کار دیگه این شکلی؛ خدا اول از همه نماز میخواد؛ نماز نخونده باشی یعنی گواهینامه نداری؛ و باید به پارکینگ مراجعه کنی؛ پارکینگ قیامت کدوم بخش از جهنمه الله اعلم…

البته بگم گاهی همین کارهای خوبی که اشخاص گناهکار یا بی نماز انجام میدن؛ ثمراتی داره و چه بسا بخاطر همین کارهای خوب و دعای دیگران در حق این افراد؛ توفیق توبه و آشتی با خدا و در نهایت نماز خواندن نصیبشون بشه؛ پس مبادا به این بهانه که پس دیگه کارهای خوب فایده ای نداره؛ بذاریمشون کنار