سریال پایتخت ۶ سه ریال هم نمی ارزید!

سریال پایتخت 6 نوروز امسال هم به تلویزیون آمد تا شاید به قول برخی ها بتواند مردم را ولو یکساعت از پای ماهواره جدا کند.

وقتی چنین ادعایی می کنیم؛ یعنی ماهواره بد است، پس باید اثری فاخر و در شان مخاطب تولید کنیم و به او رفتار غلطش را گوشزد کنیم؛ کاری که نه تنها در پایتخت 6 اتفاق نیفتاد بلکه نصب ماهواره نیز در آن به نمایش در آمد.

سریال پایتخت 6 و ماهواره

فرض کنید جامعه ای به درد اعتیاد دچار است و مسئولان حکومتی می خواهند با موادمخدر مبارزه کنند؛ حالا آیا می توان به جای هروئین به آنها تریاک داد؟

ماهواره اخ است؛ فاسد است؛ بنیان خانواده را نشانه رفته است؛ حالا ما هم پایتختی می سازیم که خانواده را غیرمستقیم نشانه رود و آن را به خانوار تبدیل کند؛ درست همان چیزی که در غرب اتفاق افتاد و شبکه های فارسی زبان ماهواره ای در پی ترویج آن هستند.

در سریال پایتخت 6 شاهد ایرادات بنیادین و اساسی که در تغایر با موازین شرعی بود هستیم؛ به نحوی که قلم از بیان برخی از آنها شرم دارد اما به اختصار چند نکته را یادآور می شوم تا مخاطب تیزبین خود بخواند حدیث مفصل از این مجمل…

قبل از ذکر برخی از این ایرادها لازم است بگویم پایتخت در فصل ششم قصه ای نداشت که سیر اصلی داستان حول محور آن بچرخد؛ صرفا برای اینکه مورد اقبال مردم بود ساختند و پولش را گرفتند و آخر کار در برنامه شب صحبت که مثلا برای تحلیل؛ نقد و بررسی پایتخت تهیه شده بود؛ کارگردان از مشقت در دوران کرونا برای ساخت این اثر گفت؛ و منت گذاشت که آی مردم! ما بخاطر شما این فصل را در شرایط سختی ساختیم (اصلا مدیونید فکر کنید که پول مهم بوده)

بگذریم… جناب مقدم و همچنین مشاور ایشان (جناب فرجی مدیر اسبق شبکه یک سیما) در پاسخ به انتقادات فراوان پیرامون فصل 6 پایتخت می گویند: پایتخت اوضاع جامعه را به تصویر می کشد و ما ناگزیر از بیان حقیقت هستیم!

جناب؛ واقعیت جامعه فقط نصب ماهواره، دروغگویی زن به شوهرش، بی احترامی فرزندان به والدین، هتک حرمت بزرگترها، روابط پنهانی دختر و پسر، تبرج زنان و دغدغه تزریق ژل و بوتاکس، ریاکاری، موادفروشی، تجمل گرایی و… نیست؛ می خواستم از جوانان معتکف و جهادی و نماز شب خوان ها بگویم که می گذرم…

مگر شما مستندساز هستید که میخواهید جامعه را به تصویر بکشید؟ شما سریال ساز هستید؛ یعنی باید ایرادات رفتاری آحاد جامعه را شناسایی کنید و برای رفع و رجوع آن خوراک فرهنگی تولید کنید نه سم مهلک بی بندوباری را به خوردشان دهید.

می گویند آمارها نشان از استقبال جمعی از پایتخت 6 دارد و مردم آن را پسندیده اند! اولا در این فصل از پایتخت شاهد سیر نزولی با شیب تند مخاطبان بودیم که انتقادات اساسی به پایتخت داشتند؛ دوما مگر پذیرش اکثریت ملاک بر خوبی و طهارت یک اثر است؟

خداوند در آیه 116 از سوره انعام خطاب به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:

وَإِنْ تُطِعْ أَکْثَرَ مَنْ فِی الْأَرْضِ یُضِلُّوکَ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ ۚ إِنْ یَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنْ هُمْ إِلَّا یَخْرُصُونَ

اگر از بیشتر کسانی که در روی زمین هستند اطاعت کنی، تو را از راه خدا گمراه می کنند؛ (زیرا) آنها تنها از گمان پیروی می‌نمایند، و تخمین و حدس (واهی) می‌زنند.

قرآن در آیات متعددی اکثریت را فاقد صلاحیت می داند که جای بحث آن اینجا نیست.

می گویند ما میخواهیم با نشان دادن رفتار غلط در 15 قسمت، مردم را متوجه ناهنجاری ها کنیم و سپس در یک حرکت خارق العاده در یکی دو قسمت پایانی همه چیز را درست کنیم؛ جل الخالق!

مثل این است که قابلمه قابلمه غذای فاسد در حلق مردم فرو کنیم؛ بعد از آن که کامل در جانش نشست؛ حالا قدری آبلیمو به او می دهیم تا از مسمومیتش جلوگیری کنیم.

بحث طولانی شد؛ چند نکته کوتاه و عرضم تمام…

بهتاش مادرش را «فهیم» صدا می کند؛ کاری که در آموزه های شرعی از آن نهی شده است (یعنی فرزندان نباید والدین را به اسم کوچک صدا بزنند؛ روایت از امام کاظم سلام الله علیه است که یکی از حقوق پدر بر فرزند این است که او را به اسم صدا نکند)

هما؛ بهبود جان از دهانش نمی افتد؛ گویی تذکر به نوع صحبت با نامحرم در آیه 32 سوره احزاب را ندیده است که می فرماید:

…فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَعْرُوفًا

…پس به گونه‌ای هوس‌انگیز سخن نگویید که بیماردلان در شما طمع کنند، و سخن شایسته بگویید!

بازیگران خیلی راحت دروغ می گویند… دخترها مدام سرشان در گوشی است و خریدار حرف پدر نیستند… اختلاط و جشن های مبتذل ترویج می شود… دوست دختر بهتاش به درب منزلشان مراجعه می کند… بهتاش خانه مجردی را ترویج می کند… و….

خلاصه سریال پایتخت 6 سه ریال هم نمی ارزد و ضدارزش ترین سریال سالهای اخیر بوده است؛ حیف از پولی که این مجموعه سخیف از بیت المال خرج عیاش مآبی نویسنده کرد…

سایت مسلمان