دلیل فیلتر شدن سایت ویدیو از زبان مدیریت widio.ir

بررسی فیلترینگ سایت ویدیو در گفتگو با مدیریت سایت widio.ir

واحد فضای مجازی سایت مسلمان در راستای رسالت فرهنگی خود این بار به بحث فیلترینگ سایت ویدیو ورود کرده است. در این گفتگو که با نویسنده؛ پژوهشگر و حافظ قرآن؛ جوان دغدغه مندی که عمر خود را صرف فعالیت فرهنگی کرده است و هم اینک مدیریت سایت ویدیو را بر عهده دارد ترتیب داده ایم؛ زوایای پیدا و پنهان فیلتر شدن سایت ویدئو را مورد بررسی و کنکاش قرار خواهیم داد.

امیدواریم این گفتگوی شفاف، صریح و بی پرده ما مورد توجه مسئولین و دلسوزان انقلاب اسلامی واقع شده و در جهت رشد و شکوفایی فرهنگ ایرانی اسلامی مفید فایده واقع شود. همچنین امکان دفاع برای کسانی که به طریقی نام و نشانی از ایشان در این گفتگو به میان می آید فراهم است و سایت مسلمان آماده انتشار پاسخ عزیزان مسئول می باشد.

با سلام و ضمن خیر مقدم به شما؛ برای ورود به گفتگو؛ لطفا بفرمائید چه شد؟ در واقع بهتر است بگوئیم چرا «سایت ویدیو» فیلتر شد؟

بسم الله الرحمن الرحیم؛ بنده هم سلام عرض می کنم و پیشاپیش سالروز ولادت پیامبر خوبی ها؛ رحمه للعالمین حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) را تبریک عرض می کنم.

در تاریخ 30 شهریور ماه 99 در سامانه ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر) درخواست صدور مجوز ugc را به ثبت رساندیم و در تاریخ 14 مهر 99 سایت فیلتر شد!

یعنی پس از درخواست صدور مجوز؛ فیلتر شدید؟

بله؛ دو هفته پس از ثبت درخواست سایت ویدیو را فیلتر کردند.

دلیل فیلترینگ چه بود؟ به نظر می رسد عنوان محتوای مجرمانه درباره شما صدق نمی کند!

خیر عنوان محتوای مجرمانه مطرح نبود؛ به دلیل پخش زنده بازی پرسپولیس و النصر فیلتر شدیم؛ ابتدا پخش زنده فوتبال مطرح شد و در روند پیگیری برای دریافت مجوز؛ بحث حقوق مالکیت فکری طرح شد؛ به بیان ساده تر ساترا مدعی است که سازمان صداوسیما شکایت کرده است.

آیا شما این را قبول دارید؟ اگر بله؛ پس چرا انجام داده اید (این را با توجه به قانون مداری شما عرض کردم) و اگر پاسختان خیر است، لطفا دقیق تر تشریح کنید.

زمانی هست که شما بصورت مستقیم و ابتدا به ساکن اقدام به کاری می کند؛ برای مثال در همین مورد خاص «پخش زنده فوتبال» اگر ما از سرورهای خودمان استریم می کردیم و لوگوی سایت ویدیو بر روی محتوای برخط و آنلاین قرار می گرفت؛ یک بحث بود؛ اما وقتی از سامانه تلوبیون embed می کنیم؛ این همان حفظ حقوق مالکیت فکری و احترام به برندینگ است.

جالب است بدانید وقتی با کارشناس بخش صدور مجوز ساترا صحبت می کردم؛ ایشان نمی دانست embed چیست! و خیلی شدید اللحن تأکید بر «غیر قانونی» بودن آن داشت.

embed در واقع جای گذاری محتوای سرویس اول در صفحه سایت دیگر است؛ حتی اگر درآمد پهنای باند را در نظر بگیریم؛ باز برای سرویس دهنده اصلی خواهد بود. حتی در بحث سئو و الکسا نیز همین امر صادق است؛ یعنی امتیاز رتبه بندی این کار برای سایت اول لحاظ می شود؛ از همین جهت است که کارشناسان سئو بر عدم استفاده از این تکنیک تأکید دارند.

وقتی کسی این را منکر شود؛ درست به مثابه آن است که بگوئیم پزشک نباید طبابت کند!

فرمودید درآمد پهنای باند! در این خصوص برای مخاطبین سایت مسلمان که شاید اطلاعات فنی و تخصصی در این حوزه نداشته باشند قدری بیشتر توضیح دهید لطفا

زمانی که سرورهای ما در آلمان و فنلاند بود؛ از شرکت آسیاتک با ما تماس گرفتند مبنی بر انتقال سرورها به داخل کشور؛ خب بنده از ابتدا نسبت به خروج ارز از کشور برای تهیه سرورها و سخت افزارهای سایت ویدیو مخالف و مترصد فرصتی بودم تا امکان انتقال به هاستینگ های ایرانی فراهم شود؛ اما خب از آنجا که عدم توان فنی چندین شرکت بزرگ برای انتقال ما را ناامید کرد؛ تصمیم گرفتیم در آن زمان خارج از ایران میزبانی کنیم.

بعد از تماس از آسیاتک و ترتیب قرار ملاقات حضوری با یکی از معاونین این شرکت؛ جلسه ای منعقد شد و با حضور دو تن دیگر از متخصصین واحد فنی حدود یکساعتی بحث شد؛ جناب معاون فرمودند آقای فلانی سفره ای پهن است؛ شما هم متنعم خواهید شد!

عرض کردم شفاف تر بفرمائید که فرمودند شما به ازای تولید محتوا و ترافیک بالایی که ایجاد می کنید چندین میلیون درآمد ماهیانه خواهید داشت!

در همان جلسه هم عرض کردم که نگاه ما فرهنگی ست و برای کسب درآمد وارد این حوزه نشده ایم؛ برای همین است که تلاش می کنیم تا علاوه بر سرعت انتشار سریع و حفظ کیفیت مطلوب محتوای ویدئویی در سایت ویدیو؛ حجم فیلم ها را حداقل به یک سوم تقلیل دهیم.

اگر بخواهم ساده و شفاف عرض کنم؛ خلاصه حرف این قبیل شرکت ها این است که حجم ویدئو و کلیپ ها را بالا ببرید تا درآمدتان افزایش یابد. برای همین است که بسیاری از سایت ها تلاش می کنند تا هر قسمت فیلم و سریال حجمی در حدود 2 گیگابایت داشته باشد. در واقع آنها به فکر مخاطبانشان نیستند و تنها به منافع خود فکر می کنند.

یعنی شما درآمدی از این طریق ندارید؟

خیر؛ حتی 1 ریال از این طریق کسب درآمد نداشته ایم؛ نه اینکه نتوانیم؛ نخواستیم.

برای اینکه از بحث دور نشویم؛ لطفا بفرمائید پیگیری های شما برای دریافت مجوز به کجا رسید؟

فیلتر شدن سایت ویدیو با شدت و حدت تمام انجام شد؛ ایمیلی را ساعت 12:30 ظهر دریافت کردیم که در آن مهلت 24 ساعته ای برای حذف محتوای مورد ادعا داده شده بود که در کمال ناباوری ساعت 18:30 عصر سایت فیلتر شد و همزمان ایمیلی از هاستینگ مبنی بر «اخطار دادستانی برای جلوگیری از فعالیت شما» دریافت کردیم.

همه این اتفاقات و برخوردهای تند و زننده برخی کارشناسان ساترا؛ مؤید آن بود که اعطای مجوز به گونه ای متفاوت از سایر سایت ها خواهد بود.

از اشکالات اساسی در سامانه ساترا تا عدم پاسخ دهی به ایمیل ها و حتی نامه پستی؛ حکایت از آن دارد که اهتمامی برای همکاری با سایت ویدیو وجود ندارد.

آیا ساترا مخالف ادامه فعالیت شماست؟

سیاست های ساترا بر خلاف ادعای مسئولین آن؛ ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی نیست بلکه بر خلاف آن عمل کرده اند؛ برای مثال در صفحه اصلی ساترا، هشت نفر از 8 مجموعه مختلف برای همکاری با سایت هایی که تمایل دارند سرورشان به داخل ایران منتقل شود، معرفی شده اند؛ وقتی با این شرکت ها و افراد تماس می گیرید، به شما پیشنهاد انتشار فیلم و سریال های خارجی با حجم بالا می دهند؛ بدین صورت که فایل ها و دیتای سایت شما (هاست دانلود) را به رایگان و به اصطلاح «اسپانسری» میزبانی می کنند و در قبال تولید محتوا و ترافیکی که پیشتر عرض کردم، به ازای هر ترابایت ترافیک داخلی مبلغی بین 10 تا 50 هزار تومان پول پرداخت می کنند.

همین سیاست برای سایت ویدیو هم صدق می کند؛ حرف ساترا این است که محتوای رسانه ملی را منتشر نکنید؛ فیلم و سریال خارجی مانعی ندارد!

فارغ از نوع محتوا؛ آیا حرف ساترا غیر منطقی ست؟

در دنیایی که به فرموده رهبر معظم انقلاب؛ ما در یک جنگ فرهنگی تمام عیار مورد هجمه دشمن قرار داریم؛ و باز به تعبیر ایشان افسران جنگ نرم باید آتش به اختیار عمل کنند؛ آیا رواست ما بر خلاف منویات ایشان که مصالح عمومی جامعه را در نظر دارند حرکت کنیم؛ الان در اینستاگرام چه خبر است؟ باید چه جنایت و فضاحتی در آن رخ بدهد تا مسئولان فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی آن را فیلتر کنند؟ تمام محتوای این شبکه اجتماعی پر شده است از مهاجرت فلان خواننده درجه 3 به ترکیه و ارتباط نامشروعش با فلان اینفلوئنسر معلوم الحال که مروج و مبلغ سایت های شرط بندی و قمار است!

آیا مسئولین خواب هستند یا در حال تأمین منافع عده ای که همچون مافیا بر جیب مردم (و اینترنتی که با هزار و یک مصیبت تهیه می کنند) چنبره زده اند؟!

شما چگونه مدعی کار فرهنگی و ساماندهی حوزه صوت و تصویر در فضای مجازی هستید که از دل آن سایت فیلمگردی متعلق به «سازمان تبلیغات اسلامی» بیرون می آید که فیلم های سخیفی چون «رحمان 1400» و به زعم  برخی کارشناسان حوزه رسانه؛ انیمیشن هایی که ساخته و پرداخته یهود صهیونیزم است منتشر می شود؟!

در رسانه ملی برنامه بدون توقف برای ترویج حجاب به روی آنتن می رود؛ بعد سایتی متعلق به «سازمان تبلیغات اسلامی» مروج فساد و فحشای سینمای ایران است!

خودمان را مسخره کرده ایم یا مردم را سرکار گذاشته ایم؟!

این درست مثل آن است که ستاد مبارزه با مواد مخدر اطلاعیه ای منتشر کند و بگوید: «برای مبارزه با قاچاق شیشه و کوکائین و… مردم از این پس هروئین مصرف کنند»

وقتی سایت ویدیو توان رقابت با بزرگترین پلتفرم های اشتراک ویدئو ایران و جهان؛ مثل یوتیوب، آپارات، تلوبیون و… را دارد، و در مدت بسیار کوتاهی توانسته تا رتبه 600 ایران هم برسد؛ منافع چه کسانی در خطر است تا از این فعالیت فرهنگی جلوگیری کنند؟!

با توجه به اینکه سایت ویدیو؛ عنوان بروزترین سایت ویدئویی ایران را یدک می کشد، چرا وارد همکاری با سازمان صداوسیما نمی شوید؟

عنایت داشته باشید که سایت ویدیو در حوزه های مشخصی فعالیت می کند؛ برای مثال در همین ایام کرونا که بحث تعطیلی مدارس و به تبع آن راه اندازی مدرسه تلویزیونی ایران از شبکه های آموزش، چهار و قرآن سیما مطرح شد؛ اولین گام را برداشتیم تا در سریعترین زمان، بالاترین کیفیت و کمترین حجم دروس آموزشی مدرسه تلویزیونی را در اختیار کاربران آن هم بصورت کاملا رایگان قرار دهیم.

اتفاقا با معاونت فضای مجازی هم وارد مذاکراتی شدیم؛ منتهی قیمتی که صداوسیما تعیین و اعلام می کند؛ در توان ما نیست و اصلا صرفه اقتصادی ندارد.

سایت ویدیو درآمدی ندارد که بخواهد این مبالغ هنگفت را بپردازد؛ آن هم برای محتوایی که از پول بیت المال برای مردم ساخته می شود و بصورت رایگان و عمومی زودتر از سامانه تلوبیون منتشر می کند.

در یوتیوب؛ بزرگترین پلتفرم اشتراک ویدیو جهان هم قاعده public domain محقق شده و در حال اجراست؛ یعنی محتوایی که در دامنه عمومی وجود دارد؛ از شمول قانون کپی رایت خارج است.

حتی سازمان صداوسیما هم در این حوزه فعال است و به کسب درآمد از انتشار ویدیو در یوتیوب می پردازد. دو سال قبل شخصی که خود را معاون بین الملل صداوسیما معرفی می کرد با بنده تماس گرفت و خواهش کرد که در یوتیوب فعالیت نکنیم تا سازمان صداوسیما بتواند در آن حوزه هم کسب درآمد کرده و برای تأمین بودجه خود ارزآوری داشته باشد؛ ما هم برای حفظ منافع ملی صمیمانه پذیرفتیم.

این انحصار طلبی در داخل به زیان فضای رسانه ای ماست چرا که از دل آن فرهنگ غیر ایرانی رشد و نمو می کند و کم کم شاهد قبح زدایی خواهیم بود.

به نظرتان صداوسیما و ساترا در پی انحصارطلبی هستند؟

پاسخ این سؤال را نمی شود با بله و خیر و بصورت صفر و صد ارائه داد؛ برای مثال ساترا به سایت هایی مجوز داده که فعالیت شان در برخی حوزه ها دقیقا همسو با فعالیت ما در سایت ویدیو ست (البته آنها بر خلاف ما همه چیز منتشر می کنند).

مثلا کانال هایی در سایت آپارات، نماشا یا تماشا وجود دارد که بیش از چند سال است که تمام سریال های تلویزیونی را منتشر می کنند و کسی با آنها کاری ندارد!

عقیده ما این است که «با بی تربیتی نمی توان کار تربیتی کرد». یعنی چه؟ یعنی اینکه اگر قانون است باید بدون تبعیض در مورد همه اجرا شود؛ اگر بی قانونی بد است؛ چرا صداوسیما در یوتیوب فعالیت می کند؟

شرکت هایی مثل نوا کامکار ماندگار از کجا و کدام منبع لایسنس سریال های صداوسیما را دارند و حق کپی رایت شان در یوتیوب محفوظ است؟

کانال دیجی استودیو و شهر فرنگ در یوتیوب برای چه کسانی ست که فیلم های اصلی را بدون وجود لوگوی شبکه های تلویزیونی در سریال ها؛ اقدام به انتشار محتوای رسانه ملی در یک پلتفرم خارجی می کنند؟

در مورد پخش زنده فوتبال که دلیل فیلتر سایت ویدیو نیز بوده است هم همین مسائل وجود دارد؛ هنگام پخش بازی های اروپایی؛ سیگنال های خارجی صداوسیما عوض می شود؛ یعنی وقتی کاربری خارج از ایران قصد تماشای فوتبال را دارد؛ با نمایش فیلم های هندی مواجه می شود!

حالا اگر شما سایت ویدیو باشید و قصد پخش زنده فوتبال داشته باشید؛ در کمتر از بیست و چهار ساعت و با تمام توان کمر همت به نابودی سایت تان می بندند؛ اما اگر آپارات باشید؛ چندین کانال که مختص به خودتان است می تواند انواع و اقسام بازی های در حال پخش یک شب را بدون کمترین دغدغه ای منتشر کند!

آیا از نظر شما بحث رانت و نفوذ مطرح است؟

ما علم غیب نداریم که بتوانیم با قاطعیت پاسخ دهیم؛ اما آنچه از شواهد و قرائن بر می آید؛ دست هایی پشت پرده هستند تا سایت های ارزشی و فرهنگی به حاشیه برود و در مقابل سایت هایی مثل آپارات که مدیر آن به صراحت می گوید «با فرهنگ کاری نداریم و اقتصاد برایمان مهم است» در مرئی و منظر مخاطبان باشد.

سایت ویدیو درست در ایام اربعین حسینی فیلتر می شود و مداحی هایی که با زحمات شبانه روزی دو ساله آماده استفاده کاربران در دهه آخر صفر شده است؛ با کج سلیقگی و لجاجت عده ای از دسترس خارج می شود.

وقتی رهبر انقلاب از نفوذ یاد می کنند؛ انسان به شک می افتد و با خود می گوید «نکند نفوذ و نفوذی ها در رسانه ملی، نهادهای تصمیم گیر و کسانی که مسئولیت دارند رخنه کرده باشد».

اما حرف پایانی؛ آیا به فعالیت خود ادامه خواهید داد؟

بنده به عنوان جوان شیعه ای که در آخرالزمان زندگی می کنم و به تعبیر قرآن مسئولیت اجتماعی دارم؛ تا آخرین نفس در راه اعتلای فرهنگ ناب اسلامی خواهم کوشید و در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهم کرد.

حرف آخرم با تمام کسانی که در فیلتر شدن سایت ویدیو (آن هم به ناحق) دخیل بوده اند؛ این است که شما مسئول اعمال خودتان هستید (آیه 24 سوره صافات) و هیچ راه فراری ندارید (آیه 11 سوره قیامت)

ما آمده ایم کار فرهنگی کنیم و به قانون احترام می گذاریم؛ از همین رو درخواست صدور مجوز داده ایم؛ اما شما در مقابل سایت ویدیو را فیلتر کرده اید و هیچ پاسخ روشنی نمی دهید!

امیدوارم مسئولیت امور فرهنگی کشور خصوصا در بحث فضای مجازی به دست جوانان مؤمن انقلابی سپرده شود تا دغدغه مندان این عرصه؛ مردم را به زور به جهنم نبرند.

از وقتی که در اختیار ما گذاشتید بی نهایت سپاسگذاریم.

بنده هم به نوبه خود از شما تشکر می کنم و امیدوارم در مسیری که پیش رو دارید موفق و مؤید باشید.

پایان