میثم مطیعی محرم ۹۶ شب ۵

میثم مطیعی شب پنجم محرم ۹۶

مختصری از زندگینامه دکتر حاج میثم مطیعی

برای دانلود گلچین بهترین مداحی های محرم 96 اینجا کلیک کنید.

میثم مطیعی، مداح ایرانی و مدرس دانشگاه امام صادق سلام الله علیه است. او از جمله نوحه خوانان مراسم بیت رهبری جمهوری اسلامی ایران است. میثم مطیعی از شاگردان آیت الله آقا مجتبی تهرانی و فارغ‌التحصیل دکتری رشته علوم قرآن و حدیث از دانشگاه امام صادق سلام الله علیه است. او در مداحی‌های خود به موضوعات سیاسی و فرهنگی اشاره می‌کند. میثم مطیعی به خاطر خواندن شعری در مراسم قبل از نماز عید فطر سال ۱۳۹۶ تهران به امامت آیت الله سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که در آن از برجام و مواضع دولت حسن روحانی انتقاد کرد، مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

او اولین کارهایش را از جلسات مرحوم آقا مجتبی تهرانی آغاز کرده‌است. او از مؤسسین دفتر حفظ و نشر آثار آقا مجتبی تهرانی است و اولین مدیر عامل این مؤسسه نیز بوده‌است. در مصاحبه‌ای با تسنیم در بهمن ماه ۱۳۹۱ می‌گوید، به خاطر تعالیم استاد اخلاقش آقا مجتبی تهرانی مدت‌ها از پذیرش پیشنهاد مداحی در صدا و سیما و مصاحبه با رسانه‌ها خودداری می‌کرده‌است و در این مصاحبه هم می‌خواهد از بعضی زوایای زندگی «این مرد الهی» سخن بگوید. او می‌گوید مقتل‌خوانی را از تهرانی یادگرفته‌است و استادش معتقد بوده که شعار بدون شعور مطلوب نیست: «من سه تا شین دارم: شرع، شعور و شعار، که البته شعار آخر از همه است. اگر شرع و شعور نباشد، شعار اثرگذاری و بُرد ندارد و مضر و دشمن‌ساز هم هست. امام حسین سلام الله علیه برای چه شعارش در طول تاریخ بُرد داشت؟ برای این‌که با شرع و شعور همراه بود.»

میثم مطیعی تعدادی از مقاتل اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین را از حفظ دارد. او متن عربی مقتل را می‌خواند و به همین دلیل مورد نظر بسیاری از روحانیون خصوصاً رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سید علی خامنه‌ای قرار گرفته‌است. رهبر ایران در جلسه‌ای ضمن تقدیر از سبک مداحی او گفت:

آن چیزی که ما از مداحی سراغ داریم، دقیقاً همین چیزی بود که ایشان امروز (اربعین۱۳۹۰) اجرا کرد. این از معجزات انقلاب است که یک دانشجوی دکتری، مداح اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین است.

سعید حدادیان از مداحان باسابقه کشور در مورد میثم مطیعی گفته‌است که یکی از صفات مداحان «با اخلاصِ» زمان جنگ، «نجیب‌خوانی» بوده‌است که این ویژگی را مطیعی دارد.

مداحی سایر مداحان را از اینجا ببینید.

توسل به امام حسن مجتبی سلام الله علیه (دانلود)

مدح: دعای زنده دلان صبح و شام یا حسن است… که موی تیره و رویِ سپید یا حسن است (دانلود)

غریب کوچه ها شدن با من… غریب کربلا شدن با تو… دیدن مادر روی خاک با من… شهید سر جدا شدن با تو… (دانلود)

مقتل (دانلود)

غربتت را تا دیدم ز بالای تَل… آمدم در آغوشت میان مقتل (دانلود)

زمینه (مداح وحید نادری) تویِ خیمه ها عمو پسرتو جا نذار… داری میری قتلگاه سپرتو جا نذار… (دانلود)

زمزمه: غرق در خون می آید شهیدی بی سر… پیکرش اربا اربا شبیه اکبر (به یاد شهید محسن حججی) (دانلود)

زمینه: غرق در خون می آید شهیدی بی سر… پیکرش اربا اربا شبیه اکبر (به یاد شهید محسن حججی)(دانلود)

هر دم شهید بی سری می آید از راه… ای سر مگر چه کم داری از دیگران آه… (دانلود)

این گل را به رسم هدیه تقدیم نگاهت کردیم… از شام بلا شهید آوردند… با شور و نوا شهید آوردند… سوی شهر ما شهیدی آوردند… (دانلود)

نوا (مداح وحید نادری) عبداللهم عبداللهم من عاشق ثارللهم… (دانلود)

دم پایانی: یا حسین یا حسین شعله عزای تو چراغ کربلای تو تو دلم روشنه… (دانلود)

نجوا: در نگاهت چه راز و رمزی هست که دل شهر را تکان دادی (به یاد شهید محسن حججی) (دانلود)

برای دانلود مداحی سایر شب ها اینجا کلیک کنید.