مداحی اربعین

مداحی اربعین

دانلود ویدیوی مداحی اربعین با صدای مداحان مختلف

این پست بروزرسانی خواهد شد و فیلم های دیگری اضافه خواهد ان شاءالله

مداحی میاد خاطراتم جلوی چشام من اون خستگیِ تو راهو میخوام با صدای میثم مطیعی


دانلود فیلم

مداحی قدردانی مداح عراقی (القحطان البدیری) در پاسخ به مداحی اربعین میثم مطیعی در تشکر از پذیرایی عراقی ها


دانلود فیلم مداحی

مداحی قدم قدم با یه علم ویژه اربعین با صدای حسین سیب سرخی

دانلود فیلم مداحی

مداحی شوق دیدار میجوشه دوباره در دل با صدای میثم مطیعی

دانلود فیلم مداحی

مداحی فارسی ترکی و عربی ویژه اربعین با صدای نزار القطری

دانلود فیلم مداحی

مداحی فارسی عربی یا لیتنی زحفا الیک… با هر قدم دوباره می تپد دلم با صدای میثم مطیعی

دانلود فیلم مداحی

اربعین در لغت به معنی چهلم است و در اصطلاح به بیستم صفر ۶۱ هجری قمری، چهلمین روز کشته‌شدن حسین بن علی فرزند علی بن ابی طالب و فاطمه زهرا، امام سوم شیعیان اطلاق می‌گردد.

اربعین، مطابق نظر شیخ مفید در مسارالشیعه و شاگردش شیخ طوسی در مصباح المتهجد، زمان بازگشت اهل حرم از شام (دمشق) به مدینه است. همچنین بنا بر نقل ایشان، جابر بن عبدالله انصاری صحابی برجسته حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) به عنوان نخستین زائر حسین بن علی (سلام الله علیهما)، یا لااقل از نخستین زائران او، در این روز وارد کربلا شده و زیارت اربعین را بجا آورده است.

ابراهیم آیتی نیز می‌نویسد: «جابر بن عبدالله انصاری … بیستم ماه صفر، درست چهل روز بعد از شهادت امام وارد کربلا شد و سنت زیارت اربعین امام به دست او تأسیس گردید».

بر این اساس «از همان آغاز، شیعیان به حرمت آن، زیارت اربعین می‌خوانده‌اند.» زیارت اربعین تنها دربارهٔ حسین بن علی (سلام الله علیهما) وارد شده و این ویژگی و امتیاز، تنها برای حسین بن علی (سلام الله علیهما) دانسته شده‌است. در تقویم رسمی ایران این روز تعطیل می‌باشد.

البته در باب علت اهمیت این روز نزد عرف شیعیان، برخی گزارش‌های تاریخی مبنی بر حضور بازماندگان اهل بیت امام در کربلا در روز اربعین از عوامل توجه خاص ایشان به اربعین است.

در برخی منابع تاریخی مانند کتاب نزهه الزاهد اسیران شام یعنی بازماندگان کشته‌شدگان کربلا در چهلمین روز کشته شدن حسین بن علی (سلام الله علیهما) به کربلا رسیدند.

در سال‌های اخیر، جمعیت حاضر در مراسم سوگواری اربعین در عراق در صدر یکی از بزرگترین اجتماعات مسالمت‌آمیز جهان قرار دارد. به گفته رئیس شورای استان کربلا، تعداد زائران اربعین حسینی در سال ۱۳۹۴ (۲۰۱۵ میلادی، ۱۴۳۷ قمری) به ۲۷ میلیون نفر رسیده است.

این تعداد زائر در طول ۱۰ روز وارد کربلا شده و پس از زیارت خارج شده‌اند. در دسامبر ۲۰۱۴ (۱۴۳۶ هـ. ق) حدود ۲۰ میلیون جمعیت در عراق مجتمع شدند.

اغلب زائران مسیرِ نجف به کربلا به طول ۸۰ کیلومتر را پیاده، در مدت سه روز در یک راهپیمایی مسالمت‌آمیز طی می‌کنند.

تهیه شده در معاونت چند رسانه ای سایت مسلمان