حجاب چیست؟

حجاب چیست؟

تعریف حجاب

حجاب عبارت است از پوشش، ستر و حائل بین دو چیز، درمجموع آنچه با آن زن مسلمان خود را می‌پوشاند و این پوشش ملاک‌هایی را در برمی‌گیرد همچون: عدم تبرج و جلوه‌گری، استفاده از رنگ‌های متین، پرهیز از استفاده از لباس شهرت، پوشاندن برجستگی‌ها و برآمدگی‌های اندام و… کامل‌ترین و بهترین نوع حجاب اسلامی بانوان چادر مشکی ساده است؛ با توجه بدانچه گفته شد، اگر بنا باشد خود چادر هم اسیر مدها، رنگ‌ها و سلیقه‌ها گردد، خاصیت حجاب بودنش را از دست می‌دهد، مانند چادرهایی که اخیراً مد شده؛ چادرهای توری، نازک، چسبان، اندامی، ساتن و…[1]

چرا حجاب و چرا چادر؟[2]

فرض کنید در کوچه و محله شما به‌تازگی شایع شده است که فردی دزدی می‌کند آیا حاضرید شب درب خانه خود را باز بگذارید؟ مسلماً هیچ فرد عاقلی به خود این اجازه را نخواهد داد؛ چادر حکم همان درب را برای خانه دارد و نقشی حفاظتی ایفا می‌کند، به بیان ساده‌تر اگر خانمی پوشش چادر را برای خود انتخاب کند؛ جلوی سرقت ارزش‌های الهی خویش از چشم سارقان ناموس را می‌گیرد و اجازه تجاوز به حریم حیا و عفت خویش را به هوسرانان نمی‌دهد.

وجدانی بیدار می‌خواهد که به این پرسش پاسخ دهد که آیا حفظ ناموس واجب‌تر از حفظ مال نیست؟! با توجه به این توضیحات روشن می‌شود حجاب مصونیت است نه محدودیت؛ و اگر محدودیت باشد ازآن‌جهت است که چشم هرزه مردان هوس‌باز را با محدودیت مواجه می‌کند!

نفی حجاب دامن زدن و توسعه دادن قوه شهوت است و تحریک و ارضای بی‌حدومرز این قوه (و یا خفه کردن آن در همه حال) آن را یاغی و سرکش می‌کند و نتیجه آن می‌شود که قوه عقل انسان را آلوده می‌کند و شخص را از طی مسیر کمال بازمی‌دارد.

آن خانمی که خود را آرایش می‌کند و به خیابان می‌آید و زیبایی‌های اندام خود را به نمایش می‌گذارد باید بداند که چهره او محرک شهوت جنس مخالف است؛ تحریک شهوت دیگری تجاوز به حق اوست؛ کسی حق دارد دیگری را تحریک کند که بعد بتواند به تحریک او پاسخ دهد.

خب، حالا فرض می‌کنیم شما خانم محترم 10 نفر؛ 100 نفر… و هزاران نفر را با چهره، اندام و موهای خودت تحریک کردی، یعنی در وجودشان هوس ایجاد کردی؛ تیپ زدی دلبری کردی! و میل به خود را در آن‌ها ایجاد کردی؛ (این حالت برای او طبیعی است، او نمی‌تواند منظره مهیج ببیند و تحریک نشود؛ اما تو می‌توانی خود را بپوشانی) دو حالت بیشتر ندارد، یا اینکه باید به همه پاسخ دهی! اینکه می‌شود روسپی‌گری؛ و گمان نمی‌رود همه این‌هایی که بی‌حجاب بیرون می‌آیند، این‌گونه کسانی باشند. (به استثنائات کاری نداریم) اکثراً انسان‌اند، با خانواده‌اند، با نجابت‌اند؛ بعضاً متدین‌اند، اهل خدا و نماز هم ممکن است باشند.

اگر نمی‌توانی و نباید پاسخ دهی؛ پس حق نداری تحریک کنی و به حریم شخصی دیگران تجاوز کنی. این حق مردان است؛ نمی‌شود به آن‌ها گفت چشم‌بسته راه بروید اما به زنان می‌شود گفت زیبایی‌های خود را بپوشانید؛ و زینت خود را ظاهر نکنید.[3]

[1] . راز حجاب صفحه 135

[2] . برخی می‌گویند رنگ مشکی مکروه است و افسردگی می‌آورد! به هیچ‌وجه چنین چیزی نیست؛ در روایات ما کراهت چادر استثنا شده و اگر کسی که افسرده است به رنگ مشکی پناهنده می‌شود دلیل بر اشاعه افسردگی از جانب چادر نیست؛ بلکه خاصیت افسردگی؛ سوق به رنگ مشکی ست.(دقت کنید) درست مثل اینکه شخص سیگاری مبتلا به سرطان می‌شود؛ آیا می‌توان گفت همه سرطانی‌ها سیگاری هستند؟ برای مطالعه بیشتر به کتاب راز حجاب مراجعه نمایید.

[3] . مقاله حجاب اجباری حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدجواد بنی سعید لنگرودی.
تهیه شده در تحریریه سایت مسلمان

منبع: کتاب مسلمان شناسنامه ای

برای مشاهده ویدیوهای برنامه از لاک جیغ تا خدا که مصاحبه با افرادی ست که قبلا بدحجاب بوده اند و با یک اتفاق در زندگی شخصی یا خانوادگی شان به حجاب روی آورده اند اینجا کلیک کنید.