بدحجابی گناه کبیره

بدحجابی فسق آشکار و از گناهان کبیره

بدحجابی و تأثیر آن در زندگی دنیوی و اخروی

بسیاری می­ پرسند چرا این مقدار بر مسئله حجاب تأکید می­ کنید؛ گناه بدحجاب چه ارتباطی به دیگران دارد؛ هرکس را در گور خود می­گذارند؛ گذشته از این؛ مهم اینه که دلت پاک باشه، حجاب مهم نیست!

پاسخ این توجیهات و بهانه­ ها را در مطالب عفاف و حجاب بیان کرده و مفصل بحث نمودیم، اما امروز و در این فرصت بحث را از زاویه دیگری پی می­ گیریم.

گناهان را می­توان در 3 دسته­ بندی جای داد:

1. حق­ الله مانند کسی که نماز نمی­خواند.
2. حق­ النفس مانند کسی که قلیان می­کشد.
3. حق­ الناس مانند کسی که به دیگری ظلم می­کند.

آیا بدحجابی حق­ الله نیست؟

در آیه 31 سوره نور خداوند به زنان دستور داده که زینت­های خود را آشکار نکنید!

کیست که نداند حدود شرعی حجاب چیست! آیا کسی هست که نداند جز گردی صورت و از مچ دست به پایین، دیگر اعضای زن باید پوشیده و مستور باشد؟!

آیا بدحجابی حق­ النفس نیست؟

می­دانیم ارتکاب گناه موجب سلب توفیق و بازماندن از اکتساب درجات والای معنوی می­شود، حال که دانستیم بدحجابی بر خلاف نص صریح قرآن است، ارتکاب این عمل موجب می­شود تا انسان از خدا و کسب معنویت بازمانده و به بیراهه کشیده شود و این نوعی اضرار به نفس است، یعنی هلاک کردن خود! در آیه 195 سوره بقره می­خوانیم خودتان را به دست خود هلاک نکنید!

آیا بدحجابی حق ­الناس نیست؟

تصور کنید 2 نیمه شب در خواب هستید و شخصی در کوچه شما دست بر روی بوق گذاشته و صدای ممتد بوق شما را از خواب بیدار کند، بیرون رفته و به او اعتراض کنید که این چه کاری است! اگر او در جواب شما گفت هر کس را در گور خود می­گذارند، چه عکس ­العملی خواهید داشت؟

همان­طور که آرامش جسمی شما برایتان مهم است؛ آرامش روحی دیگران هم برایشان مهم است و بدحجابی شما تعدی به حقوق معنوی دیگران است. اولین گروهی که خداوند آنان را دوست نمی­دارد؛ تعدی­ کنندگان به حقوق دیگران هستند (آیه 190 سوره بقره)

با مقدمه­ ای که از نظر گذراندید، حال به این پرسش پاسخ خواهیم گفت که آیا بدحجابی از گناهان کبیره است؟

در تعریف گناه کبیره بایست گفت: هر گناهی که در آیات و روایات، بدان وعده عذاب داده است، گناه کبیره می­باشد و با توجه به آیه 19 سوره نور مشخص می­شود بدحجابی گناه کبیره است.

در این آیه می­خوانیم:

إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفَاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیَا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ‌

کسانی که دوست دارند زشتی­ ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد، عذاب دردناکی برای آنان در دنیا و آخرت است؛ و خداوند می‌داند و شما نمی‌دانید!

با این تعریف اگر بدحجابی عالمانه و عامدانه باشد قطعأ گناه کبیره خواهد بود و چون فسق آشکار است، غیبت ندارد؛ یعنی اگر کسی در مورد بدحجابیِ دیگری غیبت کند، برای او غیبت نوشته نمیشود.(البته دقت کنید فقط در مورد بدحجابی شخص نه کل شخصیت وی)

برای مطالعه مطالب پیرامون حجاب و عفاف اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده ویدیوهای برنامه از لاک جیغ تا خدا که مصاحبه با افرادی ست که قبلا بدحجاب بوده اند و با یک اتفاق در زندگی شخصی یا خانوادگی شان به حجاب روی آورده اند اینجا کلیک کنید.

مطلب اختصاصی سایت مسلمان